Author Archives: Srčni krt

V odkrivanju skrite (pozabljene) dediščine Goričkega

Časarov mlin

Časarov mlin

Letos smo imeli trden namen oditi drugam na zimovanje in ne več v Kančevce, kot smo bili zadnji dve leti. Kar hitro smo se uskladili glede datuma, vendar glede lokacije ni bilo lahko. Prvo smo se navdušili za Šmihel nad Mozirjem, vendar, ko smo izvedeli o zasedenosti te lokacije, je pa navdušenje kar malce padlo. Sicer je br. Primož še izvedel za drugo lokacijo, pa nekega interesa ni bilo, tako da sem na koncu prosil br. Primoža, da naj povpraša v Kančevce ali še imajo kakšno luknjo za nas. In kmalu je br. Stane sporočil, da nas bodo bratje kapucini v Kančevcih zelo veseli in da nam bodo ”zrihtali” ta boljše sobe. Malce smo še potelefonirali med seboj, si razdelili naloge in potrdili naše zimovanje br. Stanetu v Kančevce. Na koncu se je ponovno uresničil tisti stari izrek: Človek obrača, Bog obrne.

Letos smo imeli samo dvodnevno zimovanje, pa ne da se nam nebi ljubilo, ampak obveznosti br. Primoža in še nekaterih udeležencev nam to niso dovoljevale. Kljub temu, da je bilo krajše, smo preživeli dva prelepa dneva. V Kančevce smo prispeli v petek pozno popoldne, pravzaprav že zvečer, tako da smo večerjo uradno zamudili, pa so nam jo bratje kapucini kljub temu ”prišparali”. Kljub malce pozni uri in utrujenosti, saj smo vsi imeli v petek še vsak svoje obveznosti, smo se dobili v našem brlogu in se še malce družili. Večer je minil v sproščenem vzdušju ob igranju Kristjan ne jezi se (nekaj podobnega kot Človek ne jezi se), Spomin z zgodbami in osebnostmi iz svetega pisma in ob veselem pogovoru.

V soboto zjutraj smo se pridružili bratom kapucinom k hvalnicam s sveto mašo za jutranjo umiritev in priporočitev Bogu. Po zajtrku smo se ponovno dobili v brlogu, kjer nas je nagovoril br. Primož s katehezo o skavtskih krepostih. Velikokrat se skavti pogovarjamo med seboj o skavtskih in krščanskih vrednotah, predvsem kaj je prav in kaj ni. Da pa lahko vztrajamo v vrednotah, so nam potrebne kreposti. Le kako bi lahko vztrajali v neki vrednoti brez kreposti ali obratno. Krepost je vztrajnost v dobrem.

Nadaljevanje dopoldneva je minilo v odkrivanju skrite dediščine Goričkega. Najprej smo se zapeljali do Časarovega mlina. Mlin je kulturno – tehnični spomenik RS Slovenije. V sklopu muzeja je na ogled še etnološka zbirka orodja, ostanki oljarne in pisna dokumentacija o mlinu. Mlin je bil zgrajen leta 1930 in je deloval do leta 1968. Nato je dolga leta mlin propadal. Ko je zdajšnji lastnik odšel v pokoj, je resno začel z obnovo mlina, ki ga je žena dobila v dar ob poroki pred mnogimi leti. Mlin je lepo obnovljen z izrednim občutkom za tehnično dediščino, saj je gospod Zvone po poklicu inženir strojništva. Sicer mlin ni v prvotni funkciji, vendar je mogoč zagon mlina, kar naredijo predvsem pri ogledih osnovnošolskih ali srednješolskih skupin.
Nato smo se odpeljali do dvorca Matzenau v Prosenjakovce. Nekoč mogočen dvorec zgrajen v neoklasicističnem slogu je danes razvalina. Tudi park je le bleda senca nekoč prečudovitega parka, saj bolj spominja na gozd kot pa na park. Da je to park nas opozorijo informativne table poleg nekaj mogočnih dreves in nekaj propadajočih klopi.
V povratku v Kančevce smo se še ustavili pri romanski rotundi v vasici Selo. Cerkvica sv. Nikolaja stoji na dnu selanske doline. Je edinstvena opečna romanska rotunda v Sloveniji. Kljub preprostosti, je cerkev dragocena zaradi starosti in ostankov fresk v njeni notranjosti. Po povratku v dom smo se malce okrepčali s ”ta kratkim” in se še razvedrili ob igri spomina.
Da pa zimovanje ni potekalo čisto tako kot kompleten penzion v hotelu s tremi zvezdicami, smo malce služili in po kosilu pobrisali vso posodo ter pripravili jedilnico za večerjo tridesetih frančiškovih otrok, ki so ta vikend bivali v domu.

Po kosilu smo si v stari šoli v neposredni bližini doma duhovnosti, pod vodstvom br, Jurija ogledali nekaj posebnega. V tej zgradbi, ki jo počasi obnavljajo, korak za korakom nastaja muzej netopirjev. Poleg strehe in podstrešja so sedaj uredili še eno malce večjo sobo s stalno razstavo o netopirjih. Na podstrešju imajo nastavljene takoimenovane nočne kamere, da lahko spremljaš netopirje podnevi in ponoči. Čeprav so se kančevski netopirji čez zimo preselili v jame pri Hudi luknji pri Velenju, je kamera odkrila, da je eden netopir le ostal doma. Netopirji so zelo koristne živalce, ki so pomembne tudi pri opraševanju rastlin. Bojda bi naj netopirji oprašili celo do dve tretjini bananovcev.

Po tem ogledu je počasi napočil konec našega zimovanja. V krogu smo na kratko naredili refleksijo. Pridružil se nam je še br. Stane, ki je bil zelo vesel, da smo bili gosti v Domu duhovnosti v Kančevcih. Br. Primož, Božena in Majda, ki so jih klicale njihove obveznosti, so se odpeljali domov. Zinka, Mojca in jaz pa smo se odpeljali do Dobrovnika, in si v Oazi orhidej ogledali njihov tropski vrt ter si še kupili kakšno orhidejo za domov.

Več si oglejte na povezavi:

Zimovanje 2020

 

Skavtski dogodki naše bratovščine in ZBOKSS-a , katerih smo se udeležili v letu 2019

ZBOKSS duhovne vaje v Kančevcih
V letu 2019 so potekale duhovne vaje v Kančevcih malce kasneje kot običajno in sicer od 1. do 3. marca. Zaradi pustnega časa (pustna sobota) je bila nekolika manjša zasedba, vendar vzdušje ni bilo prav nič slabše. Na koncu smo si bili enotni, da je bilo zaradi tega delo po skupinah še bolj zanimivo in pestro, v soboto zvečer pa so nas obiskale še maškare. Tema teh duhovnih vaj so bili mladi, saj skavti moramo v srcu ohranjati mladostni duh, pa tudi s staranjem moramo ohranjati stik z mladimi in pozitiven odnos do njih.
Več si oglejte na povezavi:
Duhovne vaje v Kančevcih 2019

Zimovanje v Kančevcih
Od 22. do 24. marca je naša bratovščina zimovala v Kančevcih. Glede na koledar in pa vreme lahko rečem da smo pomladovali. Lepo, toplo sončno vreme je bilo kot nalašč, da smo v sobotnem dopoldnevu poromali po Marijini poti, katere postaje so naredili in postavili odrasli skavti na taboru ZBOKSS leta 2018 v gozdu poleg duhovnega doma v Kančevcih. Popoldne smo se odpeljali do bližnjih Križevcev, kjer smo si ogledali evangeličansko cerkev. Ogledat smo si tudi šli naravno znamenitost starodavni kostanj. Zraven stoji tudi stara domačija, ki je pozornost zbudila predvsem pri Boženi. Na žalost smo tudi ugotovili, ker stara hiša z gospodarskim poslopjem ne služi več svojemu namenu (zraven stoji nova hiša), da nezadržno propada in s tem počasi izginja tradicionalna podoba podeželja. Večer smo izkoristili za družabne igre in duhovnost.
V nedeljo smo se pridružili k redni nedeljski maši in Bogu na lep način zaključili naše zimovanje.
Več si oglejte na povezavi:
Zimovanje 2019

Skavtski izlet z Divjimi risi v Gornji Grad
V letu 2019 smo skupaj z Divjimi risi šli tudi na izlet. Tokrat smo se odpravili v Zgornjo Savinjsko dolino, natančneje v Gornji Grad in Mozirje. V Gornjem Gradu v cerkvi sv. Mohorja in Fortunata smo se udeležili sv. maše, nato pa nam je prijazen župnik g. Ivan Šumljak še razkazal prečudovito cerkev. Še posebej je zanimiva kapela Božjega groba. V kapeli so na levi in desni strani kot nekakšne lesene kulise s prekrasno poslikavo stebrišč in motivov iz križevega pota, da lažje obujamo Jezusovo trpljenje na poti do Božjega groba. V Mozirju smo se ustavili v Mozirskem gaju. V Ribiškem domu smo si privoščili kavo ali kakšno drugo osvežilno pijačo, potem smo se še ohladili v senci prekrasnega Mozirskega gaja. Izlet smo zaključili s kosilom v bližnjem gostišču.

Skavtska akademija – DAN VEŠČIN
Sodelavci skavtske akademije so v letu 2019 organizirali Dan veščin v naši župniji. Ker je pri organizaciji tega dogodka zaželeno, da skavti prineso s seboj čim več potrebnega materiala in da tudi delajo, sami vse skupaj skuhajo in na koncu pojejo, naša bratovščina z samo organizacijo ni bila praktično skoraj nič obremenjena. Malce smo edino pomagali pri postavitvi skritih točk za orientacijskih pohod ali pa za kakšno drugo malenkost. Zato smo se lahko osredotočili na samo delo v skupini, kateri smo pripadali. V skupinah smo utrjevali znanje iz kuhe in peke na žaru, peki kruha, prve pomoči, izdelavi ognjev, orientacije, postavljanju skavtskih objektov. Skratka, bilo je poučno in zabavno.
Več si oglejte na povezavi:
Dan veščin 2019

GOSPOD JE MOJ PASTIR – ZBOKSS romanje 2019

Ker smo že tolikokrat poromali, z besedami že težko opišem doživeto in občutke. Zato naj raje spregovorijo kar fotografije, ki si jih lahko ogledate na naslednji povezavi:

ZBOKSS romanje v Assisi 2019

Skavtski začetek leta 2019
ZBOKSS začetek skavtskega leta za leto 2019 je organizirala bratovščina iz Kranja. Prizorišče srečanja je bilo na travniku zraven gozda v Nemiljah. Srečanje smo pričeli s skavtsko sv. mašo, ki jo je daroval br. Primož. Nato smo se porazdelili v skupine in začele so se skavtske igre. Pomerili smo se v naslednjih spretnostih: Pajkovi mreži (merjenje s kompasov), v znanju Prešernovih verzov, izdelavi frače, v poznavanju žit in zelišč, žogice nogice (prenos namiznoteniških žogic po žlebovih iz točke A do točke B), tri v vrsto in roverček. Po slastni enolončnici skuhani v kotličku nad živim ognjem, so tisti, ki so še imeli čas, odšli na pohod do bližnje razgledne cerkve na Jamniku.
Več si oglejte na povezavi:
Skavtski začetek leta 2019-2020

Prinos LMB 2019 na CVD Golovec
Že tradicionalno na zadnjo adventno sredo prinašamo lučko miru iz Betlehema na CVD Golovec. Geslo LMB 2019 je bilo NE BOJ SE GORETI. Poslanica je govorila o luči , ki jo ponudimo drugim, vendar se bojimo, ker bi premalo gorelo, da ne bo dovolj dobro za vse, da nas bo to ustavilo. A ko v svetlobi plamena pogledaš sočloveka, vidiš, da je tvoj brat in ne nasprotnik, tvoja sestra in ne sovražnica. Prav zato je vredno goreti, saj samo z lučjo lahko preženeš temo in samo z ljubeznijo lahko prižgeš mir. In prav to smo z lučko miru hoteli prinesti in pokazati, da so nam Divji risi in ostali stanovalci s CVD Golovca prijatelji.

AA – LMB 2019: ZDRUŽENI ZA MIR
Tokratna izmenjava lučke miru med odraslimi skavti Avstrije, Italije in Slovenije je potekala pri nas v Kopru. ZBOKSS je organizacijo te prireditve zaupal bratovščini Škofije. Zbrali smo se v frančiškanskem samostanu sv. Ane. Sv. mašo je v koprski stolnici ob somaševanju br. Primoža in stolnega župnika darovali škof g. Jurij Bizjak. Tu smo vsi udeleženci zadihali kot eden, resnično smo bili vsi trije narodi združeni za mir. Niti dež, niti burja nista preprečila, da razdeljeni po skupinah ne bi šli v lov za zakladom po mestu. V mestu smo poiskali dele latern za lučke miru, ki smo jih po povratku v samostan tudi sestavili. Za kosilo smo poskusili izvrstno istrsko mineštro bobiče. Kot običajno, je tudi tokrat čas prehitro minil. Sledil je zaključni kvadrat v katerem so nas izbrani predstavniki vseh treh skavtskih organizacij nagovorili in zaželeli blagoslovljene praznike ter srečno novo leto, med seboj pa si izmenjali simbolična darila.
Več si oglejte na povezavi:
AA – LMB 2019

Predstavili smo se v Celjski mestni kjižnici

V ponedeljek 15. februarja se je naša bratovščina Celjskih zverinic v okviru projekta pomoči osebam z dodatnimi in posebnimi potrebami ter njihovega vključevanja v skavtstvo predstavila širši javnosti. Skupaj z našo skupino odraslih skavtov s CVD Golovca – Divjimi risi smo predstavitev izvedli v kletni etaži oddelka glasba in film v celjski mestni knjižnici.

Predstavitev v knjižnici

Predstavitev v knjižnici

Že predlani smo imeli prvo predstavitev, ki je predvsem kronološko predstavila naš projekt skozi celotno obdobje našega sodelovanja z zavodom CVD Golovec. Letos smo predstavitev zastavili malce drugače, saj smo v sodelovanju z Divjimi risi in skavti stega Celje 1 – Knežjega stega izvedli pravcato skavtsko srečanje. Na naše povabilo so se udeležili predstavitve še: odrasli skavti bratovščine Celja 2 – Danijelovih sov, župljani župnije sv. Cecilije, prijatelji, znanci, direktorica in zaposleni zavoda CVD Golovec ter predstavniki lokalnih medijev obveščanja. Zbralo se nas je čez trideset ljudi.

Po uvodnem pozdravu in kratki predstavitvi namena in ciljev projekta naše bratovščine, smo pričeli s ”praktičnim” prikazom skavtskega srečanja. Za pristnejše skavtsko vzdušje smo najprej zapeli skavtsko pesem ”Naj skavtski duh kraljuje sredi srca…”, nato pa nadaljevali s pesmijo ”Abraham ‘ma sedem sinov…” in se krasno zabavali. Osvežili smo tudi ”Kranjskega Janeza”, ki je šel v planine in tam srečeval in pozdravljal vse od Micike do koze in krave.

Majda, vodja naše bratovščine, je predstavila držo skavta in simbole skavtstva. Ena pomembnejših zunanjih prepoznavnih znakov skavtsva sta oranžni skavtski kroj in skavtska rutica. Rutica v katoliškem skavtstvu predstavlja lokalno pripadnost, saj ima vsak steg oziroma bratovščina svojo rutico. Divji risi in ostali gostje so tako lahko spoznali razlike v rutkah naše in sosednje bratovščine. Predstavila je še tudi zastavi Združenja odraslih skavtinj in skavtov Slovenije (ZBOKSS) in naše bratovščine.

Skavta stega Celje 1 Ciril in Roman sta za nas imela tudi pravo skavtsko šolo. Najprej sta prikazala postavitev drv za taborni ogenj. Postavila sta jih v pagodo. Nato sta se v postavitvi pagode preizkusila še divja risa Branko in Miran in ga tudi lepo postavila. Prav vsi udeleženci smo se preizkusili še v vezanju različnih vozlov. S tem sta na najboljši možen način demonstrirala skavtsko metodo dela skozi učenje.

Ker se je približeval 22. februar – dan spomina na ustanovitelja skavtstva Roberta Baden – Powella (Bi -Pi), sem še na kratko predstavil njegovo bogato in zanimivo življenje.

Po dobri urici naše predstavitve smo se ob skromni pogostitvi še malce zadržali v prijetni družbi.

Slike si lahko ogledate s klikom na fotogalerijo.

Se samo zdi ali res gori?

Res živim mir, ki sem ga prejel? Se potrudim, ga ljudje okoli mene lahko zaznajo skozi moja dejanja? Ko res živim mir, je to vidno tudi navzven. Ne živim ga sam, ampak v družbi drugih. Preko dejanj ljubezni, ki nas povezujejo. Preko strpnosti, ki jo izražam. Preko pomoči, ki jo nudim. Preko nasmehov, ki jih podarim. Preko dobre volje, ki jo širim. Naš mir dejansko gori? Ali se samo zdi?

Lučke miru

Prav te besede letošnje poslanice so še posebej spodbudile naša srca, da smo v adventnem času tik pred Božičem ponovno obiskali naše skavtske prijatelje na zavodu CVD Golovec. Seveda nismo pozabili nesti s seboj lučke miru iz Betlehema, ki že 25 let sveti upanje miru in ljubezni po celem svetu.

Nas in seveda lučke so se stanovalci zavoda zelo razveselili. Imam občutek, če nas letos ne bi bilo, za njih ne bi bilo pravega Božiča in novega leta. Priznam, da bi tudi za mene in za našo bratovščino veljalo isto, če si ne bi vzeli vsaj nekaj časa za obisk naših Divjih risov. Takšni trenutki nas v življenju bogatijo in nas vse delajo srečnejše.

Kakor vsako leto je tudi letos bila prava veselica. Poleg že ustaljenih božičnih, skavtskih in drugih pesmi, smo zapeli še malce drugačnega Krajnskega Janeza, ki je šel v planine in na poti pozdravljal vse živo od ptičev do koz in neke Micike. V prijetnem veselem vdušju je naše srečanje še prehitro minilo.

Hvala vam dragi Divji risi za vaše iskrene in dobrosrčne nasmehe. Vesel Božič in veliko radostnih in srečnih trenutkov v letu 2016 vam želimo.

Blagoslovljen Božič in srečno 2016

božične jaslice

Naj Božični skrivnostni čas
vzradosti srce, obraz in
prinese Božji mir med Vas.

Zato naj bo Novo leto 2016
prepleteno z mostovi
sreče, zdravja, razumevanja in ljubezni.

Tudi v letu 2014 LMB na CVD Golovcu

Že po tradicji smo tudi letos z lučko miru obiskali stanovalce in zaposlene v zavodu CVD Golovec. Letošnje geslo “Za tvoj dar mi je mar” je bilo za uporabnike zavoda še posebej zanjimivo, saj je vsakega nagovarjalo po svoje. Za nekatere je bilo že dovolj to, da smo jih obiskali, za druge jim je mar, ker so se med nami spletla prijateljstva, za druge jim je luč prinesla v njihovo hišo mir in vsaj kanček pravega božičnega vzdušja, spet nekateri so se najbolj razveselili skromnih daril, ki smo jih prinesli. Vsem nam je pa bilo skupno to, da smo preživeli prijetno urico v veselju, prepevanju in prijetnem pogovoru. Vse najboljše v novem letu naši dragi prijatelji na Golovcu!

predaja lučke

Predaja lučke

Več pa naj spregovorijo fotografije s klikom na fotogalerija na tej spletni strani.

Skavtske dogodivščine v mesecu juniju 2014

V mesecu juniju 2014 je bilo pestro skavtsko dogajanje. Najprej so nas povabili v goste naši skavti iz Stega Celje 1 na praznovanje njihove 20. obletnice. Že naslednji dan smo Celjske zverinice z našimi Divjimi risi z Golovca obiskali Vrt Rifnik, zadnji teden v mesecu juniju pa smo Božena, Robi in moja malenkost udeležili ZBOKSS tabora v Logu pod Mangartom. Pa pojdimo po vrsti.

20. letnica Stega Celje 1 – Knežjega stega

20 let

skupinsko fotografiranje za spomin

V soboto 14. junija 2014 je Knežji steg – Steg Celje 1 praznoval 20. obletnico svojega delovanja. K aktivnostim, ki so potekale čez cel dan, smo bili povabljeni tudi odrasli skavtinje in skavti. Praznovanju smo se pridružili pri popoldanski skavtski sv. maši, ki je potekala na samostanskem travniku pod Miklavškim hribom. Ob somaševanju bratov Metoda in Marka je sv. mašo daroval duhovni vodja in župnik br. Marjan. Pri sv. maši se je odvil še en pomemben dogodek za skupino volčičev; slovesen sprejem v noviciat.

Po sv. maši je sledil kvadrat in slovesni dvig dvig zastav. Nato smo obletnico počastili s slavnostnim rezanjem torte in njenim sladkanjem. Da pa vse to ni minilo samo z veselim basanjem, smo se podali na skavtski izziv – na orientacijski pohod po celjskem mestnem gozdu. Vmes smo doživeli še blagoslov v obliki plohe. Pa ni bilo nič hujšega, saj smo na cilj prispeli suhi in polni veselega razpoloženja. Po končanem pohodu je bila svečana podelitev nagrad. Naša skupina je prejela zobne ščetke, da ne bodo bleščeči samo naši rezultati, ampak tudi naš nasmehi.

Večer praznika Knežjega stega smo zaključili kot se za skavte spodobi, ob tabornem ognju. Ob njem smo uživali v prijetnih skavtskih igrah in še enkrat dokazali, kako znamo skavti uživati skromno in veselo v naravi. Hvala dragi naši ”mladi” skavti za ta prečudovit dan. Odrasli lahko ogromno črpamo iz studenca vaše skavtske mladosti!

Obisk Vrta Rifnik

ogled

ogled vrta

Mnogim je znan hrib Rifnik nad Šentjurjem, še posebej po ostankih starih naselbin iz časov Ilirov in Keltov ter zgodnjega krščanskega obdobja na zatonu Rimskega cesarstva. Manj znano pa je da na obronkih jugozahodnega dela tega hriba, natančneje v Jakobu pri Šentjurju, se nahaja tudi vrt Rifnik. In prav tega smo si šli ogledati z našimi Divjimi risi. Prijazen lastnik g. Gorazd nam je z veseljem razkazal svoj vrt. Njegov vrt slovi po redkih vrstah iglavcev in nekaterih drugih dreves iz vsega sveta, še posebej Azije in Amerike. Gospodu Gorazdu je uspelo vzgojiti nekaj novih vrst dreves ( najbolj zanimiva je smreka, katere veje se tesno prilegajo ob deblo).

Kakor je v navadi, smo po končanem izletu še zavili na eno kavico. V prijetnem in sproščenem klepetu smo počasi končali naša spomladanska druženja do jeseni.

 

 

ZBOKSS tabor 2014 v Logu pod Mangartom: Blizu drug drugemu, Bogu in goram

vhod

vhod v taborni prostor

Letošnji ZBOKSS tabor v Logu pod Mangartom je potekal od 27. do 29. junija. Ekipa iz naše bratovščine se je žal udeležila tabora samo v soboto in nedeljo. Kljub temu smo v dveh dneh doživeli veliko novega in lepega.

Zame je bilo prvo presenečenje že to, da najhitreje prideš iz Celja v Log pod Mangartom kar preko Italije; preko Krajnske Gore, Rateč, Trbiža in preko Predela si v Logu v roku 2 uri in 20 minut. Ko smo prispeli tja, smo se pridružili ostalim skavtom pri sv. maši v tamkajšnji župnijski cerkvi sv. Štefana. Maše so se udeležili še domačini in ostali udeleženci Žužkovega dne, ki se je odvijal prav na ta dan. Po maši smo se po težavnostnih stopnjah razdelili v štiri skupine in krenili na ogled naravnih in kulturnih znamenitosti Loga pod Mangartom, ki jih je rad opeval duhovnik pater Miha Žužek, kamor je rad vodil tudi mlade iz vse Slovenije. Priključil sem se četrti najtežji težavnostni skupini in ni mi bilo žal, saj smo si ogledali največ. Na poti okoli doline nas je pot vodila na vojaško pokopališče in spomenik iz prve svetovne vojne, Štoln in muzejsko zbirko na prostem (izredno dobro ohranjen vhod v opuščen rudnik svinca), slap nad Štolnom, Gorejco, Spodnji Log, ob Koritnici do slapa Fratrce, na slapove Kaludre in Kukijevo ravn. Mene so še posebej navdušili slapovi Fratnice in Kaludre.

Po kosilu (slasten golaž ali jota) so nekdanji člani duhovne skupine patra Žužka zanimivo pričevali o njem, o njegovi duhovnosti, ljubezni do naravnih in kulturnih znamenitosti tega prelepega koščka naše domovine. Popoldne smo imeli tudi delavnice v katerih smo se učili naslednjih spretnosti: kvačkanje, grafike, izdelovanja vreč iz odpadnega papirja, izdelovanja švedskih bakel, izdelovanja modelov in izdelava spominkov, geocaching (lov za skritim zakladom s pomočjo satelitske navigacije).

Pozno popoldne nas je obiskal Leon Oblak, pisatelj, pesnik in tudi pisec besedil zabavne in narodno – zabavne glasbo. Predstavil nam je svoje delo Sto svetnikov in svetnic v sonetih. V svojem pričevanju je poudaril pomen svetnikov in našo potrebo po priprošnjah pri naših zavetnikih in ostalih svetnikih. Na duhovit način nam je pripovedoval o nastanku te knjige in o njegovih izkušnjah o svetnikih.

Večer smo prijetno preživeli ob tabornem ognju. Udeleženci, ki so prispeli na tabor že v petek, so pripravili zanimiv in pester program. Malce smo se igrali, prisluhnili šalam, pokukali v trgovino z mumijami, veliko peli, na koncu pa nas je obiskal sam BP, da nas je ponovno opomnil na njegovo zadnjo skavtsko oporoko.

 V nedeljo ob 4. uri zjutraj so najbolj jekleni odšli na pohod na bližnjo goro Planjo. Ostali smo v zavetju naših šotorov podaljšali spanec približno za tri ure. Ob 8.30 uri smo se udeležili redne nedeljske sv. maše v Logu pod Mangartom. Tam so se nam pridružili še jutranji pohodniki, ki so se vrnili s Planje. Po maši nam je pa vreme začelo krojiti plan po svoje. Ker je vedno bolj deževalo, nam drugega ni preostalo, da predčasno podremo tabor in tabor tudi zaključimo. Tako žal nismo mogli preizkusiti švedskih bakel, kako se da kuhati na njih.

Na hitro je še sledil zaključni krog in spust zastave. Prav vsi udeleženci smo si bili edini, da smo preživeli čudovit tabor in da smo resnično bili blizu drug drugemu, Bogu in goram.

Za ogled fotografij klikni na fotogalerijo.

 

 

Prvi spomladanski izhod z Divjimi risi

16. marca je naša bratovščina imela prvo spomladansko srečanje z Divjimi risi. Sončno spomladansko vreme nas je premamilo v naravo.

Orientacija

Orientacija po zemljevidu

Za spremembo smo se tokrat zbrali na enoti H2, saj je to bila tudi izhodiščna točka našega sprehoda. Po krogu in skavtski molitvi, v kateri smo se izročili v varstvu našemu Gospodu, smo krenili na prijeten sprehod. Pot nas je najprej vodila po stari cesti mimo starih kmetij v smeri cerkve sv. Duha, vendar smo pred potokom Koprivnica krenili pod avtocesto in v prvem odcepu desno v smeri proti Lahovni. Pri prvi kmetiji smo se zaustavili in občudovali prelepega pava. Za hlevom ob cesti pa smo si še ogledali majhno čredo konj.

Tukaj smo zavili desno po makadamski cesti in nadaljevali pot proti Zgornji Hudinji. Tam smo se ustavili pri ribniku in opazovali prebujajočo se naravo. Počitek smo izkoristili za družabne igre. Pomerili smo se v glasovnem prepoznavanju bližnjih. Da pa zadeva ni bila preveč enostavna, je moral vsak z zaprtimi očmi izbrati posameznika, ta se pa je moral oglasiti drugače kakor se običajno (npr. kot krava, ali pes). Bilo je prav zanimivo in zabavno.

Nazaj smo se vračali proti Spodnji Hudinji, vendar smo takoj za avtocesto krenili desno v hrib in si s tem skrajšali pot. Po makadamski poti smo prišli skoraj naravnost pred enoto. Tam smo se utaborili kar v vrtni uti. Ob soku, čaju, piškotih in prijetnem kramljanju nam je kar prehitro mineval čas. Preden smo se poslovili, smo se še spomnili vseh slavljencev, ki so pred kratkim ali pa še bodo praznovali svoj rojstni dan. S pesmijo Vse najboljše za Te smo jih prijetno presenetili.

Za več slik pa kliknite na fotogalerije.

V Krškem

Na tretjo nedeljo v mesecu januarju leta 2014 je imela naša bratovščina skavtski izlet v Krško. Obiskali smo kapucinski samostan v Krškem in trenutno njegovega edinega prebivalca br. Marka.

Ena za spomin

Ena za spomin

Kljub zelo deževnemu vremenu smo se odpravili v Krško. V Krškem smo doživeli prijetno presenečenje, saj nas je pozdravilo prijazno sonce. Enako tople dobrodošlice smo bili deležni tudi pri br. Marku. Najprej smo mu čestitali ob njegovem osebnem prazniku in kot stari skavtski prijatelji se hitro zapletli v pogovor ob čaju, kavici ali ob šilcu ta kratkega.

V kapucinski kapeli je br. Marko daroval skavtsko sv. mašo v spomin na pred kratkim pokojna starša naših dveh skavtov Majde in Tomija. V svoji pridigi se je tudi navezal na aktualni teden ekumenske osmine. Poudaril je, da moramo biti strpni in spoštljivi do pripadnikov ostalih krščanskih cerkva, saj so ta nastala iz različnih verskih gibanj v različnih zgodovinskih obdobjih, predvsem takrat, kadar je cerkev skrenila s svoje prvotne poslanske poti v oznanjanju veselega oznanila evangelija. Tako Evangeličane krasi poglobljeno osebno branje sv. pisma; protestantizem je Slovencem prinesel tudi prvi prevod sv. pisma v naš jezik in s tem prvo slovensko knjigo. Pravoslavje je poznano predvsem po prekrasnih liturgičnih obredih. Prav vsaka od teh krščanskih cerkva ima, kar človeka duhovno obogati. Kljub temu moramo biti katoličani veseli in ponosni, da smo katoličani. Br. Marko nas je tudi pozval k molitvi za edinost kristjanov. Odnos naj gradimo na tistem, kar nas združuje in ne na tistem, kar nas razlikuje. S tem bomo tudi krepili strpnost do različnosti.

Po maši smo si ogledali prekrasno cerkev Marije Brezmadežne in samostan. Še posebej nas je prevzela stara kapucinska knjižnica, kjer je dobro ohranjeno prvotno pohištvo. Knjižnica ima okoli 1.500 dragocenih več sto let starih knjig. Včasih jih je bilo celo okoli 5.000, vendar je okupator med drugo svetovno vojno knjige preprosto zmetal skozi okno, da jih zažge. Čez noč so jih okoliški prebivalci v samokolnicah zvozili stran in jih tako rešili pred zažigom. Po vojni je bilo vrnjenih samo 1500 knjig, za usodo ostalih 3500 pa se še danes ne ve.

Po kosilu smo šli tudi na krajši sprehod na Trško goro. Ko smo se začeli vzpenjati na njo smo kar kmalu naleteli na skoraj 400 let staro cerkev sv. Rozalije. Od tod smo nadaljevali pot do vrha, kjer kraljuje cerkev sv. Jožefa. Od tod je krasen razgled proti Leskovcu pri Krškem in na ravnico vse tja do Gorjancev. Naš sprehod smo zaključili v parku poleg samostana, v katerem se nahajajo doprsni kipi pomembnejših krajanov na področju botanike, književnosti in ostale umetnosti.

Ponovno smo se ogreli ob čaju, nato pa nas je že začel preganjati čas. Br. Marku smo se zahvalili za njegovo gostoljubje in se z željo, da se čim prej spet srečamo, tudi poslovili.

Od Žičke kartuzije do Nove Cerkve

9. novembra je bratovščina Danijelovih sov organizirala skavtski pohod po zadnji etapi Slomškove poti od Žičke kartuzije do Nove Cerkve. Kljub slabi vremenski napovedi se nismo ustrašili slabega vremena, saj za skavta velja, da zanj ni slabega vremena, ampak samo slaba oprema. Pohoda se je udeležilo 20 skavtov iz različnih koncev Slovenije, med drugim tudi dva člana naše bratovščine: Lidija in moja malenkost.

Pred cerkvijo Naše ljube Gospe rožnovenske v Črešnjevcu

Pred cerkvijo Naše ljube Gospe rožnovenske v Črešnjicah

 Glavni del organizacije in vodenje tokratnega pohoda je prevzela Marinka – Prizadevna sova, kot projekt skavtske akademije. Še posebej se je izkazala z odličnim vodenjem. Na najzanimivejših delih našega pohoda smo o krajih in njihovi zgodovini, ki so tesno povezani z življenjem blaženega Antona Martina – Slomška, izvedeli veliko novega.

Pot nas je vodila od Žičke kartuzije preko Brdca na Črešnjice, nato na Frankolovo in do Nove Cerkve, kjer smo tudi končali zadnjo etapo pohoda po Slomškovi poti.

Na Brdcu smo bili prijetno presenečeni nad lastnikom, da se je odločil za gradnjo čisto novega kozolca. Čeprav ne služi prvotnemu namenu sušenju in spravilu sena in drugih pridelkov, bo vseeno nudil streho nad glavo popotnikom na Slomškovi poti in drugim družabnim dogodkom. Gospodar je očitno tudi velik častilec Slomška, saj nas na to opozarjata slika blaženega Slomška na kozolcu in prelepo križno znamenje pred njim. V čast Bogu in Slomšku smo zapeli nekaj pesmi.

V Črešnjicah, rojstnem kraju Slomškove matere, smo si z velikim veseljem ogledali cerkvico Naše ljube Gospe rožnovenske. Cerkvica navdušuje s prelepim glavnim in stranskima oltarjema ter freskami. Na stopnišču pred cerkvijo smo se tudi skupinsko ”fotkali”, točno opoldne pa smo namesto molitve tudi zapeli znano Marijino pesem Je angel Gospodov.

V vasi Bukovje smo se ustavili ob rojstni hiši Antona Bezenška. Anton Bezenšek, profesor in pisatelj, je bil ustanovitelj slovenske in bolgarske stenografije. Veliko let je živel in poklicno deloval predvsem v Bolgariji, kjer je tudi umrl.

Od Bukovja smo se spustili proti Frankolovemu. Tik pred Frankolovim je začelo silovito deževati. Naliv nas je močil vse do Nove Cerkve. Čeprav smo tja prispeli premočeni do kože, nam to ni vzelo dobre volje in zadovoljstva, da smo dosegli naš cilj.

Namesto jamranja smo se preoblekli v suha oblačila in se nato v cerkvi sv. Lenarta udeležili skavtske sv. maše. Mašo je daroval duhovni asistent bratovščine Celje 2 David Zagorc. Naša maša je bila zahvala za vsa naša druženja po vseh naših poteh Slomškove poti in ob enem prošnja za naše skavtstvo in naš skavtski duh.

Po maši nam je domači župnik na kratko predstavil zgodovino cerkve in nam jo tudi razkazal. V tej čudoviti cerkvi je kot kaplan služboval tudi Slomšek. Tu je zaslovel kot izvrsten pridigar, zato so ga veliko vabili tudi v sosednje fare. Cerkev slovi predvsem po enkratni poslikavi. Po lepoti prav nič ne zaostajajo glavni in ostali stranski oltarji. Po zadnji prenovi so na fresko na koru dodali še Slomška v škofovski opravi, ki ponižno kleči z ostalimi pri Božji sodbi.

Preden smo se razšli, smo se še telesno podkrepili v bližnjem gostišču Pri Mark. Pogreli smo se z odlično obaro in ob kozarčku domačega vina se še malce zadržali v prijetnem vzdušju.

Čestitke sosednji bratovščini za dolgoletno vztrajnost, da se prehodi vse etape Slomškove poti. Iz prvotnega projekta naše in sosednje bratovščine je počasi pobudo in organizacijo v celoti prevzela bratovščina Danijelovih sov. S časom je pohod prerasel okvire lokalnega, saj so se zadnjih pohodov udeleževali tudi odrasli skavti ostalih bratovščin iz Slovenije.

Za fotografije kliknite na fotogalerije.